Rozhodnúť sa pre vykurovanie drevom bol ten správny nápad. Jednak chránite životné prostredie, pretože drevo je obnoviteľný prírodný zdroj, a jednak dokážete ušetriť na vykurovaní. Viete však, ako drevom správne kúriť?
Vo všeobecnosti platí, že na kúrenie by sa malo používať drevo, ktoré schlo aspoň jeden rok (najlepšie však dva), pretože za mokrým drevom sa kvalitné horenie neukrýva. Zničili by ste si nielen pec, ale ešte by ste spotrebovali aj viac dreva. S mäkkým smrekovým (i brezovým) drevom ľahko pec rozkúrite, tvrdým bukovým (i dubovým, jaseňovým) drevom môžete potom v kúrení pokračovať. Ak je drevo dobre skladované, presušené a vhodne do pece naložené, môžete sa tešiť na efektívne kúrenie a krásne divadlo pre oči.
Aj vy premýšľate, ako môžeme vykurovanie drevom nazvať ekologickým, keď sa pri jeho spaľovaní tvorí CO2? Pravda je taká, že ak vlastníte kvalitné vykurovacie teleso, napríklad mastencové pece Tulikivi, hodnota CO2 nie je o nič vyššia, než by sa vyprodukovala pri rozklade dreva priamo v prírode. Výrobcovia moderných pecí na drevo si dnes skutočne dajú záležať na ochrane životného prostredia. Samozrejme, podmienkou takéhoto kvalitného spaľovania je vedieť drevom dobre zakúriť. Ak do pece naložíte vlhké drevo, viac energie pec vynaloží na jeho presušenie ako na vykúrenie vášho domu. Najefektívnejšie je kúrenie polenami dlhými 25 – 33 cm, pretože vtedy dokáže spaľovaniu lepšie pomôcť vzduch. Keď zakladáte oheň, z dreva si spravte pyramídu, pričom na jej vrchu bude mäkké drevo alebo podpaľovač, ktoré dopomôžu k rýchlemu rozhoreniu dávky. Samozrejme, nie je to predpoklad správneho horenia. Základom je kvalitné drevo (príp. brikety) a počiatočný prívod vzduchu do kachlí/pece. Ak nebude dostatočný, dvierka sa začmudia. Po úplnom rozhorení dreva môžete prívod vzduchu na peci postupne uzatvárať.
To, koľko dreva miniete pri kúrení, sa vo veľkom odvíja od veľkosti vášho výhrevného telesa a jeho výkonu. Ak výrobca pece v návode píše, aby ste prikladali raz za 12 alebo 24 hodín, riaďte sa jeho pokynmi. Vie, čo možno očakávať od jeho výtvoru. Moderné akumulačné pece si totiž držia teplo aj dlho potom, čo zmiznú blikotavé plamene ohňa, a vykurujú stále rovnako kvalitne. Pri prepĺňaní ohniska drevom sa pec nestíha zohrievať, lebo má veľa práce so spalinami. Vždy preto nakladajte v takom množstve a intervaloch, na aké bola vaša pec predurčená. Potom si bez problémov užijete celosezónne vykurovanie doma i príležitostné vykurovanie na víkendovej chate.
TALC s.r.o.,
Štiavnička 673/77,
976 81 Podbrezová
Telefón:
+421 904 945 888
+421 904 945 777
Email:
info@talc.sk
TALC s.r.o.,
Bernolákova 2,
902 01 Pezinok
Telefón:
+421 911 673 771
+421 904 945 888
Email:
info-ba@talc.sk